Chociaż pająki w ekosystemie pełnią ważną funkcję (to naturalni drapieżnicy owadów), to w wielu z nas wzbudzają niepokój i odrazę. Szczególnie ich obecność w domach powoduje dyskomfort. Dlatego szukamy skutecznych sposobów na pozbycie się ich. Jak pozbyć się pająków z mieszkania? Przedstawiamy różne metody.
Obecność pająków w przyrodzie jest pożądana, ponieważ pomagają kontrolować populacje owadów. Jednak te niewielkie stworzonka, mimo że nas raczej nie atakują, zazwyczaj nie są pożądane we wnętrzach, ponieważ wzbudzają w nas odrazę – chociaż podobno pająk w domu zwiastuje szczęście i przynosi dobrobyt oraz dostatek mieszkańcom, a jego zabicie oznacza co najmniej pecha. Pająki pojawiają się wszędzie, i w wiejskich domach, i miejskich mieszkaniach (nawet w centrum dużych miast). Wchodzą przez otwarte okna oraz drzwi do naszych wnętrz z różnych powodów – najczęściej szukają pożywienia lub ciepłego i bezpiecznego schronienia. Co zrobić z pająkami w domu? Pająki – jak się pozbyć? Jest kilka skutecznych sposobów na ich odstraszenie.

Pająki w domu – jak się pozbyć owadów i nie dopuścić do ich obecności naturalnymi sposobami
Jak pozbyć się pająków w domu? Przede wszystkim postarajmy się, aby nasze mieszkanie nie było dla niego atrakcyjnym lokum, w którym bezproblemowo znajdzie pożywienie. I nie chodzi o to, że pająki odżywiają się resztkami jedzenia, ale o to, że takie pozostałości czy rozkładające się owoce oraz warzywa przyciągają owady, za którymi właśnie podążają pająki. Dlatego też dbajmy o czystość! Co jeszcze możemy zrobić? Co jest dobre na pająki? Aby utrudnić i zniechęcić pająki do odwiedzin warto:
· zamontować moskitiery w oknach i drzwiach balkonowych;
· uszczelnić wszelkie szczeliny, przez które pająki mogą wchodzić do domu;
· ustawić na parapetach rośliny, których zapachu nie lubią, np. lawendę i miętę – rośliny te możemy również posadzić wokół domu;
· spryskać miejsca chętnie odwiedzane przez pająki eterycznym olejkiem – lawendowym, miętowym, cedrowym, kamforowym, eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego. Olejek mieszamy z wodą;
· palić świece zapachowe – zapach cytryny, lawendy czy mięty unoszący się w całym mieszkaniu nie tylko skutecznie odstraszy pająki, ale również stworzy nam klimat do relaksu;
· umyć miejsca przybywania pająków, zapomniane kąty, framugi, parapety i progi, a także kratki wentylacyjne roztworem octu z wodą – zamiast zwykłego octu możemy użyć octu jabłkowego czy lawendowego, który ma mniej intensywny, nieprzyjemny zapach. W podobny sposób możemy wykorzystać cytrynę – sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy) mieszamy z wodą;
· ułożyć na parapetach, w koszykach oraz kątach, gdzie powstają pajęczyny żołędzie i kasztany – ich zapach drażni pająki, więc nie będą chciały przebywać w niesprzyjających warunkach.
Jakie są się jeszcze sposoby na pająki? Jak pozbyć się pająków z domu? Wiele osób radzi, aby przygarnąć kota. Zwierzak najpierw się pająkiem pobawi, a potem zabije i zje.

Pająki w mieszkaniu – jak się pozbyć owadów środkami chemicznymi
Walkę z pająkami możemy wygrać, stosując elektryczne odstraszacze pająków i innych insektów. Urządzenia – po podłączeniu do źródła zasilania – emitują ultradźwięki, które mocno drażnią zmysły pająków. Nic dziwnego więc, że te malutkie drapieżniki szybko opuszczają nasz domu. W zależności od modelu zakres działania może wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów. Co ważne, ultradźwięki nie są szkodliwe ani dla nas, ani dla zwierząt domowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że najbezpieczniej jest stosować produkty pochodzące od renomowanych producentów – te z niewiadomego mogą okazać się po prostu nieskuteczne.
Jeżeli wypróbowaliśmy wszystkie mniej lub bardziej humanitarne sposoby, a pająki nadal są w naszym domu, pozostają już tylko środki chemiczne. Są skuteczne, ale działają owadobójczo. Możemy kupić gotowe spreje na pająki lub koncentraty do rozcieńczania z wodą. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta. Miejmy na uwadze, że niektóre środki mogą niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, dlatego po ich zastosowaniu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenia oraz usunąć wszystkie ślady preparatu. Dostępne są również specjalistyczne granulki i pasty na pająki – możemy np. zastosować je na podłodze, gdzie zauważymy najwięcej pająków.
